Koronė

Gydytojo patarimai


Kiek ir kaip gydytis namuose,
susirgus viršutinių kvėpavimų takų ligomis
Jei pastebėjote kokius nors simptomus, panašius į ŪVKTI (ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija), – sloga, užkimšta nosis, gerklės skausmas, sausas kosulys, karščiavimas, bet kokie kataro reiškiniai – šiandien turėtumėte manyti, kad sergate covid-19. Tiesiog pagalvokite apie tai suprasdami, kad pagalba bus standartinė. Ir šiandien jūs galite sau padėti kur kas daugiau nei visa sveikatos sistema, kuriai gali būti tiesiog ne iki jūsų.


Pirmoji praktinė rekomendacija – papildykite savo mobilųjį telefoną reikiamais tel. numeriais, įskaitant vaizdo skambučių galimybę, susitarkite dėl savitarpio pagalbos su artimaisiais, draugais, kaimynais. Turėkite tam tikrų maisto produktų, gėrimų, vaistų. Kokių – papasakosiu.


Atkreipkite dėmesį: jei susergate, nesilaikykite lovos režimo. Negulėkite! Buvimas horizontalioje padėtyje padidina komplikacijų tikimybę. Vartykitės, sukiokitės, būkite pusiau sėdimoje padėtyje. Jei sunku kvėpuoti, pabandykite miegoti ant pilvo – kartais tai labai padeda.


Oras – labai svarbu! Optimalūs temperatūros parametrai yra 18–22 laipsniai. Idealu – apie 18–20. Santykinė oro drėgmė – nuo 40% iki 60%. Vėdinkite kambarį, naudokite drėkintuvus. Išvardijau optimalius parametrus, tačiau atkreipiu dėmesį: temperatūra 16 yra geriau nei 23.


Principinis klausimas – ką valgyti susirgus. Nenorite valgyti – galite nevalgyti. Turite suprasti: dabar jums nereikia grikių nei mėsos, nei žuvies konservų. Jums reikia lengvai virškinamo ir pasisavinamo maisto, taigi tinkamiausi – angliavandeniai. Cukrus, saldėsiai šioje situacijoje yra visiškai normalu. Atsigręžkite į avižinius dribsnius, manų kruopas, džiovintus vaisius, medų, kondensuotą pieną, vaisių tyres, konservuotus vaisius, šiaip vaisius – bananus, uogas ir kt. Puikiai tinka ledai, šokoladas, uogienė. Saugotis svorio priaugimo yra labai gerai, tačiau dabar jums reikia energijos, kurios šaltinis – gliukozė, sacharozė. Tai svarbu. Gerkite daug skysčių. Jei nieko nevalgote ir nenorite valgyti, skystis turėtų būti saldus. Tai normalu. Labai svarbu yra išgeriamo skysčio kiekis. Esant skysčių trūkumui, skrepliai plaučiuose išdžiūsta, o tai labai padidina komplikacijų tikimybę.


Drabužiai. Jokiu būdu neturėtumėte šalti. Oras turi būti vėsus, bet drabužiai šilti.


Dar kartą atkreipiu dėmesį į miegą. Ilgą laiką esant horizontalioje padėtyje, oro parametrai tampa labai svarbūs. Gerai išvėdinkite kambarį prieš miegą, prisukite šildymą, užsivilkite papildomą pižamą.


Kontroliuokite viską, ką galite kontroliuoti. Skambindami pagalbos centrui ar gydytojui būtų puiku, jei galėtumėte aiškiai pasakyti, kas su jumis vyksta. Žinokite, kokia yra jūsų temperatūra, kvėpavimo dažnis, pulsas, kraujospūdis. Atkreipkite dėmesį į šlapinimosi dažnumą ir šlapimo spalvą. Jei šlapimas yra sodriai geltonas, tai reiškia, kad jums trūksta skysčių. Taigi gerkite!


Atkreipiu jūsų dėmesį į tai, kad viduriavimas kartu su dusuliu yra vienas svarbių simptomų ir priežastis kreiptis į medikus.


Daugelis jūsų turi kokią nors patologiją – opaligę, hipertenziją, koronarinę širdies ligą ar kt. Jei vartojate vaistus, vartokite juos ir toliau, nenutraukite jų vartojimo!


Toliau – vaistai, kurie nesusiję su jūsų kasdieniu gyvenimu, bet kuriuos reikia turėti namuose. Karščiavimą mažinantys vaistai – paracetamolis. Didžiausia jo dozė, kurią suaugusysis gali suvartoti per parą, – 1,5 gramo (1500 mg). Galite išgerti ne daugiau kaip 500 mg 3 kartus per dieną. Galite girdėti, kad maksimali paracetamolio paros dozė yra 4 g (4000 mg). Tačiau! Jei jums nepadeda 1,5 g paros dozė, tai reiškia, kad ir didesnė dozė neturės poveikio. Taigi neperkraukite organizmo chemija. Jei poveikio nėra, daugeliu atveju tai reiškia, kad organizmui trūksta skysčių, kad kūnas galėtų prakaituoti ir atsikratyti perteklinės šilumos. Antrasis karščiavimą mažinantis vaistas, galimas sergant COVID-19, – ibuprofenas. Maksimali paros dozė suaugusiam žmogui – 1,2 gramo (1200 mg).


Pasak ekspertų, kaip ir visiems kitiems virusams, sukeliantiems virusines kvėpavimo takų infekcijas, taip ir COVID-19 aukštesnė nei 37 laipsnių temperatūra yra nepalanki. Jei kūno temperatūra laikosi 38–38,5 laipsnių ribose, jos mažinti nereikia, nes taip organizmas kovoja su virusu.


Priemonė skysčių trūkumo organizme atstatymui. Paprasčiausias ir prieinamiausias būdas atrodo taip: įprasta druska – 3 g, paprastas cukrus – 18 g, vanduo – 1 l. Šiuo tirpalu gydoma cholera, kai skysčių trūkumas labai didelis. Ir nereikia vykti į ligoninę lašelinėms.


Simptomatinės priemonės diskomfortui gerklėje palengvinti. Jos negydo, bet jums palengvės, – čiulpkite, žįskite skanias pastiles su mentoliu, vitaminu C, eukaliptu, medumi ir kt., jų pasirinkimas didelis. Blogiau nebus!


Tiesiog maldauju atsargumo su vaistais nuo kosulio ir atsikosėjimo. Neeksperimentuokite. Atsikosėjimą skatinančių vaistų veiksmingumas, lyginant su gausiu skysčių kiekiu vartojimu, nėra įrodytas. Jei geriate daug, jums nereikia jokių atsikosėjimą skatinančių vaistų. Jei vartojate atsikosėjimą skatinančias priemones esant skysčių organizme deficitui, komplikacijų tikimybė padidės daug kartų. Jokiu būdu to nedarykite!

Žmogaus organizmas, gaudamas minimalią jūsų pagalbą, daugeliu atvejų yra pasirengęs pats visiškai susidoroti su ūmia viršutinių kvėpavimo takų infekcija ir netgi su koronavirusu. Jums tereikia sudaryti organizmui optimalias sąlygas.